Food, Wine & Beer Lover and Tracer
Cremos ușor acidulat și foarte sănătos cu doar 1,5% grăsime. Gustul de chefir este foarte slab.
Thin slices of Spanish traditional ham, matured 11 month as the German producer's statement, separated by plastic foils. A little bit dry and salty and a lot of E-s, ingredients for conservation, but still with good quality. I would say that it must be consumed with care about the intake dose in terms of quantity.
Tableta asta nu ar trebui să fie numită ciocolată. Este de fapt un compus din masă de cacao cu ulei de palmier și de Shea, ultimul poate că în foarte mică măsură, și unt de cacao probabil în și mai mică măsură dar necesar pentru a putea fi numit ciocolată. Altfel, fără unt de cacao, această tabletă s-ar numi compound sau gustare cu Cacao nefiind admisă în categoria ciocolată. Asta se simte și la gust, grăsimea topindu-se mai greu în gură deoarece uleiul de palmier ar punctul de topire cu câteva grade Celsius mai sus decât untul de cacao. Un alt indiciu este emulsifiantul poliricinoleat de poliglicerină folosit pentru a putea lega forțat grăsimile cu restul componentelor, pe lângă lecitina de soia folosită cu același rol dar naturală. Ar putea fi folosită la copt în diverse aluaturi, pentru gustul ușor amărui datorat cantității mari de masă de cacao și fiind destul de ieftină. Pe post de ciocolată nu o recomand.
Nota ar fi undeva la 3,5. Gust un pic acid, dat probabil de tratamentul de suprafață cu vin roșu - Fetească Neagră cum declară producătorul, maturată, un pic dulceagă datorită maturării în salină, onctuoasă cu doar 40% grăsime declarată. Este OK pentru degustat singură sau pe un platou de brânzeturi. Se asociază bine cu vin roșu 🍷, personal am degustat împreună cu un Merlot din 2015, 13,9% alc. cu care s-a asociat excelent. Este OK și cumpăr din când în când, fără intenția de a face o selecție, deși s-ar preta.
Un iaurt din lapte de capră gustos, semilichid cremos cu 3.5% grăsime declarată, la 330gr. Ambalajul de sticlă ar putea fi reutilizat pentru micșorarea amprentei de carbon a produsului. Un supermarket on-line menționează ca țară de origine Bulgaria.
Îndulcitorul este unul fermentat, ceea ce îl face mai bun pentru digestie. Nu conține fructoză dar asta nu îl face o alternativă la zahăr pentru că practic este 53,6% zahăr din cantitatea de glucide totală de 76,8 % și nu furnizează nutrienți. Siropul se obține din descompunerea enzimatică a amidonului din orez fiert și conține maltoză în două forme, maltoza fiind tot o glucoză altfel asamblată molecular. Culoarea brună este datorată orezului brun din care este obținut. Are un gust nu foarte dulce și o aromă ușoară de caramel. Eu l-am folosit la îndulcit budinca cu brânză și stafide, turnându-l dâre subțiri peste coajă. Îmi place foarte mult dopul cu supapă tip membrană care permite dozarea foarte fină. La prețul de 18,50 Lei este un pic scumpuț. Este util pentru îndulcit ușor produsele de patiserie unde nu vrei să vii cu alte arome sau cu un gust de dulce accentuat.
Culoare brun deschis, gust neutru, consistența medie a lichidului. Ambalajul are dop cu supapă de dozare foarte bună, nu se prelinge după picurare sau așternere pe produsul de îndulcit. L-am folosit la macaroane cu brânză și stafide. Singurul avantaj al siropului de agave este indicele glicemic redus (19) comparativ cu zaharul (60) și cu mierea (58).
Homogeneous organic baking mix adapted for no gluten vegans, with maize and rice flour, chocolate chips and sugar cane. Before baking we have added 2 extra eggs to the recommended recipe, and buffalo yoghurt to replace milk. Delicious result! Recommend!
Bine conservați, gust pronunțat de mărar și dulce, conțin zahăr 0,5% și sare 1,8 Gr/100. Sunt ok fără a impresiona.
Un borcan de gogoșari românești, gustoși, conservați în oțet din vin alb, cu boabe de muștar și cu destul de mult zahăr 3,85 Gr./100g de produs, fără a se specifica la care dintre cele două cantități nete se referă, cea netă de 340 g sau cea totală de 680g, însemnând că în borcan ar pute fi zaharuri între 13 și 26 de grame. Normal declarația nutrițională ar trebui să se refere la produsul de mâncat nu și la lichidul conservant dar în orice caz gogoșarii sunt destul de dulci la gust. Punctul tare este că feliile de gogoșari sunt fragede. Punctul slab este că SC Annabella nu menționează data de fabricație ci doar pe cea recomandată ca optimă și care fiind vorba despre un produs pasteurizat este superlungă, până în 02.09.2023 iar întrebarea pe care mi-o pun este dacă nu cumva a fost pasteurizat la o temperatură mult peste 100 de gr. Celsius, iar gogoșarii sunt complet sărăciți de elemente vitale. Per total pare a fi un produs ok dar aștept ca producătorul să dea detalii explicative pentru a îl putea recomanda.
Nucile sunt de mărime medie spre mică și cam 2 din 10 au miezul uscat și înnegrit. Deși a ieșit nuca de anul acesta pachetul de nuci de la Carrefour conține nucă de anul trecut. Miezul este uscat și se decojește oarecum ușor. Certificarea Agricultura ecologica nu este impresionantă, numărul mare de defecte nu se datorează faptului că ar fi fost atacate de dăunători. Termenul optim de consum 06.2021 este unul formal și cred dejs depășit întrucât nuca pierde mult din proprietățile nutritive după 1 an, termen depășit deja. Am luat în două rânduri dar nu cred că voi mai lua
Oarecum dezamăgitor lupul de mare de acvacultură Grecia de la Carrefour luat Vineri. Deși părea proaspăt, zic părea pentru că nu se menționa nicăieri ziua recoltării, și am putut aprecia asta doar după aspectul ochilor care erau ok, clari și fără a fi adânciți în orbite, solzii erau oarecum mați, fără luciu caracteristic mucusului peștelui proaspăt. La curățare am constatat că pe lângă mațe avea foarte multă grăsime în burtă, grăsime caracteristică peștelui de cultură, dar în cantitate mult mai mică decât ce am găsit la ambii pești cumpărați. În plus fierea înverzise pielița internă destul de intens, ceea ce îmi spune că a stat presată destul de mult timp, poate 2 zile. După curățare și spălare intensă și pregătiți în folie de aluminiu, atent urmăriți, la degustare carnea era albă dar fără strălucirea și translucența specifică. În rest ok dar voi fi foarte atent înainte de a mai cumpăra altădată. La raion nu se indica decât țara de origine nu și proveniența, ceea ce nu este ok. Mă abțin de la recomandare!